Tarptautinis karaimų suvažiavimas

2022 m. rugpjūčio 18-20 d. Trakuose įvyko Tarptautinis karaimų suvažiavimas “Ėdi bart bolur”, subūręs daugiau nei 200 karaimų iš įvairių Europos šalių. Šių metų suvažiavimo organizatoriai – Aidaras Lavrinovičius, Jevgenija Ešvovičiūtė ir Kotryna Rajeckaitė – siekė stiprinti savo tautos identitetą, sukurti erdvę naujoms pažintims ir sutvirtinti senąsias.

Suvažiavimo pavadinimas “Ėdi bart bolur”,išvertus iš karaimų kalbos reiškia “Buvo yra bus”. Todėl viso renginio metu buvo kalbama apie karaimų praeitį, dabartį ir ateitį. Pirmoji diena prasidėjo dalyvių registracija ir oficialiu atidarymu Trakų kultūros rūmuose. Trumpus sveikinimo žodžius tarė Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė, l.e.p. Lietuvos karaimų religinės bendruomenės pirmininkas Jurij Špakovski. Suvažiavimo rengėjai dėkojo jo partneriams ir rėmėjams, kurie taip pat sveikino suvažiavimą– kalbėjo kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Trakų r. savivaldybės meras Andrius Šatevičius, Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Kejzik, Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius, Seimo nario K.Vilkausko vardu jo patarėja Giedrė Žuromskienė, Lenkijos karaimų organizacijų Związek Karaimów Polskich, Fundacja Karaimskie Dziedzictwo, privačių rėmėjų atstovai.

Antroji ir trečioji diena vyko Užutrakio dvare. Dalyvių laukė paskaitos apie karaimų vestuves, kalbą, šventes, patiekalus ir įvairos interaktyvios veiklos. O suvažiavimo uždarymo metu dalyvių laukė trijų dienų apibendrinimas, ankstesnių karaimiškų renginių prisiminimai, padėkos ir smagi vakaronė.

Suvažiavimo metu įvyko parodos “Lietuvos karaimai prancūzų fotografo akimis” atidarymas Kopūstinės (Karaimų) saloje bei Trakų salos pilyje muzikinė drama “Sakmė apie dovanotą širdį”, sukausčiusi žiūrovų kvapą.

Šis suvažiavimas – tai bendras Lietuvos karaimų kultūros bendrijos, Lietuvos karaimų religinės bendruomenės ir aktyvaus karaimų jaunimo darbas. Prie renginio prisidėjo Lietuvos ir Lenkijos organizacijos: Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės, Trakų r. savivaldybė, Trakų kultūros rūmai, Trakų istorinis nacionalinis parkas, Związek Karaimów Polskich, Fundacja Karaimskie Dziedzictwo, Lenkijos vidaus reikalų ministerija, UAB “Dasita”, UAB “Dasas” bei V. Jonaitytės įmonė “Šokolado pasaulis”.

Apie renginį rašyta „Trakų žemė” Nr. 35 (1241) 2022 m. rugsėjo 2 d.

Pranešimas spaudai – https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/trakuose-vyks-tarptautinis-karaimu-suvaziavimas-56-1917430

Įrašykite komentarą