Muzikinė sakmė Trakuose – paminklas dviejų tautų bendrystei

Tugpjūčio 19-20 d. Trakų salos pilyje įvyko premjera – ansamblis „Lietuva“ pristatė muzikinę dramą „Sakmė apie dovanotą širdį”, menančią Vytauto Didžiojo laikus. Taip ansamblis „Lietuva“ tęsia savo kryptį, į sceną perkeldamas šalies istorinius etapus bei asmenybes. Šiame muzikiniame spektaklyje atgijo tokie herojai kaip Vytautas Didysis, karaliaus Jogailos pasiuntinys, Didžiojo kunigaikščio patikėtiniai karaimai ir kitos istorinės asmenybės, kurias įkūnijo Vytautas Rumšas vyresnysis, Rafailas Karpis, Andrius Bialobžeskis, Ilja Gun, Rasa Serra, Valentinas Krulikovskis, Aistė Benkauskaitė ir kiti. Šią premjerą ansamblis kūrė kartu su Lietuvos karaimų kultūros bendrija.

„Tai muzikinis paminklas – ceremonialas mažai didžių žmonių tautai, su kuria esame neatsiejami. Apie karaimus kalbame kaip apie ištikimus, patikimus ir labai garbingus žmones. Tai tarsi nusilenkimas jiems, tai mažytei tautai, kuri tiek metų gyvena kartu su mumis, kuriai Vytautas Didysis suteikė tokias pat teises kaip ir visiems čia gyvenantiems. Jie labai dėkingi mums už tai, o mes dėkingi už tai, ką jie davė mums“, – sakė muzikinės dramos režisierius Dalius Abaris, pernai apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“, kaip geriausias Lietuvos režisierius už operos „Skrajojantis olandas“ pastatymą.

„Premjera peržengė įprasto „tautinių mažumų“ projekto ribas, ji skirta plačiajai Lietuvos visuomenei,  tuo pačiu – pačiai karaimų bendruomenei, jos tautinei dvasiai kelti. Šiais laikais, kai bendruomeninis gyvenimas nebėra norma, labai svarbu išsaugoti tautinę savastį, etninį bendrumą, palaikyti vienas kitą“, – teigė Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė dr. Karina Firkavičiūtė.

„Sakmės apie dovanotą širdį” scenarijaus ir libreto autorius – Alvydas Šlepikas. Choreografės – Agnija Šeiko ir Aušra Krasauskaitė. Scenografijos dailininkė – Sigita Šimkūnaitė. Kostiumų dailininkė – Sandra Straukaitė, vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas. Šviesų dailininkas – Andrius Stasiulis, vaizdo grafikos autoriai – Lukas Miceika ir Vaclovas Nevčesauskas.

Projektą iš dalies finansavo LR Kultūros ministerija ir LR Vyriausybės kanceliarija. Projekto partneriai – Trakų istorijos muziejus. Projekto globėjas – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

“Sakmė“ turėjo neišdildomo poveikio visiems ją mačiusiems įvairių tautų žmonėms. Ji sukausto kvapą savo didingumu, grožiu, netikėtumu, kokybe, prasme, išraiška, paveikumu. Net ir praėjus kiek laiko po spektaklio, lieka gilūs ir labai stiprūs meniniai bei emociniai įspūdžiai su ‚vau‘ epitetu, o atėjus į kitą spektaklį Pilyje, kažko lyg ima trūkti… Patiems karaimams tai, žinoma, visapusiškai išskirtinis kūrinys. Kaip sakė vienas Lietuvos karaimas, „žiūrint šią muzikinę dramą, jį apėmė didžiausias iš visų patirtų pasididžiavimas savo kilme ir paveldo unikalumu“.

Reportažas „Trakų žemėje” Nr. 34 (1240) 2022 m. rugpjūčio 26 d., LRT – https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000229704/ansamblis-lietuva-ruosiasi-premjerai-joje-bus-atgaivinta-legenda-apie-dvieju-tautu-draugyste?time_start=2

Įrašykite komentarą